Okręg Leszczyński ZKBS RP KBS Borek Wlkp. KBS Jarocin KBS Jutrosin BK Kościan BK Krobia KBS Mieszków BK Poniec BK Rawicz KBS Rydzyna KBS Śmigiel KBS Włoszakowice KBS Wolsztyn MDS-BK Rawicz
Klasyfikacja generalna BKR w 2005 roku:
Czytaj więcej...
29 grudnia zebrał się w salce brackiej "U Jasia" na ostatnim spotkaniu w 2005 roku Zarząd BKR, aby omówić przygotowania do Balu Brackiego, który został zaplanowany na sobotę 4 lutego 2006 r.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
W rawickiej Strzelnicy 16 grudnia 2005 roku odbyło się podsumowujące 2005 rok zebranie członków Bractwa Kurkowego.
Czytaj więcej...
I Starszy BKR przedstawił wyniki najważniejszych turniejów strzeleckich 2005 roku.
Za zajęcie czołowych miejsc w klasyfikacji generalnej zostały wręczone wyróżnienia.
Na 63 członków Bractwa Kurkowego w Rawiczu 35-ciu uzyskało punkty w klasyfikacji generalnej, tzn., że zajęli przynajmniej raz miejsce w pierwszej szóstce strzelców danego turnieju.
Najwięcej punktów w 2005 r. zgromadził Maciej Osiński - 106 pkt. zdobywając po raz trzeci z rzędu miejsce pierwsze w klasyfikacji generalnej.
Miejsce drugie, podobnie jak w roku ubiegłym, obronił Tadeusz Pawłowski, który zgromadził 82 pkt. w 2005 r.
Zaś miejsce III przypadło (exequo) Piotrowi Tylowi i Ryszardowi Kapłonowi, którzy zdobyli po 71 pkt.
Czytaj więcej...
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowej Drużyny Strzeleckiej najwięcej punktów zgromadził Jakub Domaniecki - 62.
Miejsce drugie przypadło Młodzieżowemu Królowi Kurkowemu Polski ZKBS RP, który zgromadził 43 pkt,
a miejsce trzecie zdobył Bartek Domaniecki z wynikiem 40 pkt.
Czytaj więcej...
Na zakończenie zebrania Maciej Osiński, Prezes Okręgu Leszczyńskiego KBS RP
złożył życzenia świąteczne i noworoczne, po których obecni na spotkaniu członkowie Bractwa i MDS przełamali się opłatkiem.
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
9 grudnia 2005 r. w salce brackiej "U Jasia" odbyło się spotkanie członków Zarządu BKR, na którym ustalono przebieg imprezy podsumowującej rok 2005 w Okręgu Leszczyńskim.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
W sobotę 3 grudnia 2005 r. odbył się tradycyjny Turniej Mikołajkowy o puchar Piotra Ratajczaka.
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Wyniki turnieju:
1. Waldemar Łoza (6 pkt.)
2. Maciej Osiński (5 pkt.)
3. Dariusz Domaniecki (4 pkt.)
4. Tadeusz Pawłowski (3 pkt.)
5. Paweł Szwarc (2 pkt.)
6. Leszek Wojciechowski (1 pkt.)
Czytaj więcej...
W sobotę 12 listopada 2005 r. odbył się tradycyjny Turniej Niepodległościowy Bractwa Kurkowego oraz turniej o puchar Janusza Sierpowskiego.
Czytaj więcej...
Wyniki w Turnieju Niepodległościowym:
1. Ryszard Kapłon (6 pkt.)
2. Andrzej Pawłowski (5 pkt.)
3. Maciej Osiński (4 pkt.)
4. Waldemar Łoza (3 pkt.)
5. Bartosz Kowalewicz (2 pkt.)
6. Andrzej Samol (1 pkt.)
Czytaj więcej...
Wyniki w Turnieju o Puchar Janusza Sierpowskiego:
1. Alfons Tyl (6 pkt.)
2. Maciej Osiński (5 pkt.)
3. Piotr Tyl (4 pkt.)
4. Waldemar Łoza (3 pkt.)
5. Tadeusz Pawłowski (2 pkt.)
6. Bartosz Kowalewicz (1 pkt.)
11 listopada 2005 r. delegacja Bractwa Kurkowego wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
W piątek, 4 listopada 2005 r., Zarząd Bractwa Kurkowego (w komplecie) spotkał się po to, aby podsumować przebieg uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Papieża Jana Pawła II w Rawiczu, która odbyła się 23 października 2005 r.
Czytaj więcej...
Wszyscy zebrani uznali, że takiej homilii, jaką wygłosił Arcypasterz Wielkopolski podczas uroczystości w niedzielę 23 października 2005 r. chyba się nikt nie spodziewał.
Była dosadna, niezwykle mądra i nadzwyczaj pouczająca.
A tak mieszkańcy Rawicza uczcili pamięć Jana Pawła II w dniu Wszystkich Świętych.
Czytaj więcej...
W niedzielę 23 października 2005 r. w Rawiczu odbyła się uroczystość, która przeszła do chlubnej historii naszego grodu.
W czasie koncelebrowanej Mszy Św. Jego Ekscelencja Arcybiskup dr Stanisław Gądecki Metropolita Poznański odsłonił i poświęcił pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II na Plantach Jana Pawła II w Rawiczu.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Główne uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem Pomnika Papieża Jana Pawła II w Rawiczu zostały poprzedzone otwarciem wystawy filatelistycznej "Jan Paweł II Na Znakach Pocztowych" autorstwa Andrzeja Kempy, członka rawickiego koła Polskiego Związku Filatelistów, którego w rawickim Ratuszu dokonał J.E. Arcybiskup Metropolita Poznański.
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
W Ratuszu nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego Pomnika Papieża Jana Pawła II.
Jego Ekscelencja Arcybiskup dr Stanisław Gądecki Metropolita Poznański podczas Mszy Św. w intencji szybkiej beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II odsłonił i poświęcił
pomnik Papieża na Plantach Jana Pawła II w Rawiczu.
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
W uroczystości uczestniczyło ponad 50 delegacji ze sztandarami (OSP, szkół, organizacji, stowarzyszeń zawodowych, Bractw Kurkowych)
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Po Mszy Św. odbyło się spotkanie członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II z darczyńcami.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Na spotkaniu przewodniczący Komitetu wręczył poświęcone przez J.E. Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego miniatury Pomnika.
Otrzymali je na pamiątkę tej historycznej uroczystości:
- księża trzech rawickich parafii,
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
- projektant i wykonawca pomnika,
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
(Od lewej Dziekan ks. kanonik Józef Podemski, prof. Janusz Kucharski - autor pomnika, Tadeusz Pawłowski - przewodniczący Komitetu, ks. kanonik Kazimierz Wylegała, Emil Kosicki - wykonawca pomnika.)
- oraz ci darczyńcy, którzy wspomogli Społeczny Komitet Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II kwotą powyżej 10 tys. zł.
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
W czwartek 13 października 2005 roku Wincenty Jarczewski, członek Bractwa Kurkowego w Rawiczu zaprezentował w Muzeum Ziemi Rawickiej autorską wystawę malarstwa "Hobby, pasja, zawód, twórczość".
Wernisaż poprzedzony został aukcją dwóch obrazów. Obraz prof. Stanisława Kukli został wylicytowany za 11 tys. zł, zaś obraz Wincentego Jarczewskiego znalazł nabywcę za 6 tys. zł. Dochód z aukcji został przeznaczony na fundusz budowy Pomnika Jana Pawła II w Rawiczu.
Z okazji wystawy prac Wincentego Jarczewskiego Urząd Pocztowy w Lesznie wydał dwie kartki pocztowe wg. projektu Karola Zawiei.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Publiczna zbiórka funduszów na budowę pomnika Jana Pawła II w Rawiczu
22 lipca 2005 r. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II w Rawiczu uzyskał w Starostwie Powiatowym w Rawiczu zgodę na publiczną zbiórkę funduszy na budowę Pomnika. Wszyscy, którzy swą ofiarnością pragną przyczynić się do ufundowania Pomnika mogą dokonywać wpłat na specjalne konto założone 25 lipca br. w rawickim Oddziale Banku Spółdzielczego we Wschowie
o numerze: 24 8669 0001 0021 0672 2000 0001.
Zgodnie z odpowiednimi przepisami podatkowymi darczyńcy, którzy dokonają wpłat na wskazane konto mogą przekazaną kwotę odpisać od podstawy opodatkowania, z tym, że darczyńcy instytucjonalni mogą odpisać podarowaną kwotę ale maksymalnie do 10% podstawy opodatkowania, a indywidualni do 6% podstawy opodatkowania.
Publiczna zbiórka funduszów na budowę Pomnika zakończy się 31 stycznia 2006 roku.
Tadeusz Pawłowski
Przewodniczący
Społecznego Komitetu
Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II w Rawiczu
Jak powstawał Społeczny Komitet
Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II w Rawiczu
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
W rawickim ratuszu 7 lipca br. zebrała się grupa inicjatywna w sprawie ufundowania i budowy pomnika papieża Jana Pawła II. Podczas spotkania przypomniano, że idea wybudowania tego pomnika została zasygnalizowana przez Tadeusza Pawłowskiego po nadaniu imienia rawickim plantom - Planty Jana Pawła II, które to uroczystości odbyły się 15 października 2003 r. Zamiar utworzenia komitetu budowy pomnika ogłosił Janusz Maruwka, starosta powiatu rawickiego 7 kwietnia 2005 r. podczas uroczystości żałobnych, w których udział wzięli między innymi radni powiatu rawickiego i radni gminy Rawicz.
Niektórzy zebrani, a przede wszystkim księża proboszczowie obu rawickich parafii stwierdzili, że atmosfera związana z incydentem wystawienia tzw. "tarczy papieskiej" podczas turnieju królewskiego Bractwa Kurkowego w Rawiczu, który odbył się 22 maja 2005 roku, skomplikowała sytuację i podzieliła rawickie środowiska. Zebrani zaproponowali, aby inicjatywa tworzenia komitetu budowy pomnika została poprzedzona mszą św. w intencji pojednania oraz budowy pomnika. Na spotkaniu ustalono, że msza św. odbędzie się 18 lipca 2005 r. w kościele farnym. Wcześniej na mszach św. w obu rawickich parafiach został odczytany apel, w którym m.in. księża informowali, że: "w dniu 7 lipca br. w rawickim ratuszu odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II w Rawiczu. Uczestnicy zwracają się do wszystkich środowisk społecznych powiatu rawickiego o włączenie się do realizacji tego przedsięwzięcia. Niech ta idea będzie formą pojednania i jedności mieszkańców Ziemi Rawickiej w hołdzie Wielkiemu Polakowi. Spotkanie wszystkich chętnych do pracy w Społecznym Komitecie Budowy Pomnika Jana Pawła II odbędzie się 18.07.2005 r. w rawickim ratuszu, po wieczornej mszy św. odprawionej w Kościele Farnym w Rawiczu".
Zebrani wybrali do realizacji jedną z dwojga przedstawionych przez prof. Janusza Kucharskiego koncepcji Pomnika.
W poniedziałek 18 lipca 2005 r. w kościele farnym odbyła się msza św., podczas której ks. kanonik Józef Podemski, dziekan rawickiego dekanatu wygłosił bardzo wzruszającą homilię zawierającą osobiste odczucia księdza dziekana związane z ideą budowy pomnika Jana Pawła II w Rawiczu oraz wydarzeniami medialnymi wokół rawickiego Bractwa Kurkowego. (Niestety nie dysponuję treścią tego wspaniałego kazania, a próba odtworzenia go z pamięci mogłaby wypaczyć jego głęboki sens. Mam nadzieję, że pismo parafialne "Genezaret" zechce na swych łamach je zamieścić w pełnym brzmieniu, nie tylko z pożytkiem dla redaktorów samego miesięcznika, ale przede wszystkim w celu przekazania niezwykle istotnych nauk tym przedstawicielom środowisk, którzy uczestniczyli od końca maja br. w różnych jawnych i niejawnych akcjach).
Po mszy św. jej uczestnicy udali się do rawickiego ratusza, gdzie odbyło się zebranie założycielskie Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w Rawiczu. Poniżej protokół z tego spotkania, napisany przez Sławomira Figisiaka, sekretarza Gminy Rawicz.
Protokół z zebrania założycielskiego
„Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II w Rawiczu”
odbytego w dniu 18 lipca 2005 r. w Ratuszu w Rawiczu
Zebranie otworzył Tadeusz Pawłowski, burmistrz Gminy Rawicz. W paru słowach naświetlił zebranym cel powołania Komitetu, wstępną koncepcję lokalizacji i wyglądu pomnika oraz zadania, jakie stoją przed Komitetem. Podziękował zebranym za przybycie i złożył wniosek o powołanie przewodniczącego zebrania.
Pan Fabian Małecki zaproponował zebranym, aby Tadeusz Pawłowski, jako główny inicjator powstania pomnika kontynuował prowadzenie zebrania. Wniosek został przyjęty przez aklamację.
Przewodniczący zebrania przekazał głos Sławomirowi Figisiakowi, który zapoznał zebranych z projektem Statutu Komitetu oraz wyjaśnił ramy prawne działalności Komitetu.
(Statut stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokółu).
Po powyższych wyjaśnieniach przewodniczący zebrania zaapelował do zebranych o wpisywanie się na listę członków Komitetu.
Łącznie w dniu 18 lipca 2005 r. na członków Komitetu wpisały się 43 osoby.
(Lista członków Komitetu stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokółu).
Przewodniczący zebrania podziękował wszystkim, którzy zgodzili się brać udział w pracach Komitetu, jednocześnie wyrażając opinię i nadzieję, że lista członków Komitetu nie jest zamknięta i będą do niego przystępować także inne osoby.
W ten sposób „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II w Rawiczu” formalnie został ukonstytuowany.
Następnie zebrani przystąpili do wyboru Zarządu Komitetu. Prowadzący zebranie poprosił o zgłaszanie kandydatur na Przewodniczącego Komitetu.
- Pan Fabian Małecki zgłosił kandydaturę Tadeusza Pawłowskiego, a Pan Jan Sierpowski zgłosił kandydaturę Piotra Domanieckiego, który podziękował za zaufanie, lecz odmówił kandydowania.
Po zapytaniu zebranych, czy są inne kandydatury, prowadzący zebranie zamknął listę kandydatów i przystąpiono do głosowania.
Głosowanie odbyło się w trybie par. 7 ust. 1 Statutu Komitetu.
Kandydat Tadeusz Pawłowski otrzymał następującą liczbę głosów: - za 31, - przeciw 0, - wstrzymujących się 10, a 2 członków Komitetu - proboszczowie rawickich parafii, którzy poinformowali, że będą członkami Komitetu, ale w żadnym głosowaniu nie będą zajmowali stanowiska - nie brało udziału w głosowaniu.
Biorąc pod uwagę powyższe Przewodniczącym Komitetu został Tadeusz Pawłowski.
Następnie przeprowadzono głosowanie nad powołaniem Zastępcy Przewodniczącego Komitetu.
- Pan Piotr Domaniecki zgłosił kandydaturę Mariusza Suchaneckiego,
- Pan Jacek Jarczewski zgłosił kandydaturę Janusza Sierpowskiego
- Pan Szczepan Karkosz zgłosił kandydaturę Fabiana Małeckiego.
Przewodniczący Komitetu Tadeusz Pawłowski stwierdził, że wszystkie zgłoszone kandydatury są jak najbardziej trafne i powinny funkcjonować w Zarządzie Komitetu. Dlatego też wystąpił z propozycją zmiany Statutu Komitetu w celu utworzenia funkcji 3 zastępców Przewodniczącego, a później głosowania wszystkich kandydatur an block.
Obydwie uchwały zostały podjęte jednogłośnie
(Uchwała w sprawie zmiany Statutu Komitetu stanowi załącznik nr 3 do protokółu).
Następnie przeprowadzono głosowanie nad wyborem Skarbnika i Sekretarza Komitetu.
Kandydatką na Skarbnika Komitetu została Pani Mirosława Górecka.
Kandydatką na Sekretarza Komitetu zastała Pani Bogumiła Żyto.
W wyniku głosowania obie kandydatki jednogłośnie wybrane zostały na w/w funkcję.
Biorąc pod uwagę powyższe Przewodniczący Komitetu stwierdził ukonstytuowanie się Zarządu Komitetu.
(Uchwała w sprawie wyboru Zarządu Komitetu stanowi załącznik nr 4 do protokołu).
Wolne głosy i wnioski:
1. Ks. Kanonik Kazimierz Wylegała podzielił się z zebranymi swoimi wrażeniami dotyczącymi koncepcji wyglądu pomnika. Uważa, że najbardziej przekonującym jest projekt przedstawiający Ojca Świętego Jana Pawła II w ruchu, przechadzającego się i czytającego brewiarz, autorstwa prof. Janusza Kucharskiego z ASP we Wrocławiu. Bardzo istotne będą także elementy małej architektury wokół pomnika, m.in. cytaty z nauk Jana Pawła II wykute w płytach granitowych.
2. Piotr Domaniecki zwrócił się do Zarządu Komitetu o wystosowanie pisma do różnych środowisk i organizacji funkcjonujących na terenie Ziemi Rawickiej, o włączenie się do prac w Komitecie.
Z braku innych głosów Tadeusz Pawłowski, Przewodniczący Komitetu podziękował wszystkim za obecność i zamknął zebranie.
We wtorek 27.09.2005 r. odbyło się spotkanie
Zarządu Zjednoczenia KBS RP z Zarządem Bractwa Kurkowego w Rawiczu.
Wymiana informacji dotyczyła sytuacji w bractwach kurkowych po incydencie związanym
z tarczą Króla Kurkowego BK w Rawiczu.
W sobotę 24.09.2005 r. odbył się turniej strzelecki Bractwa Kurkowego w Rawiczu.
W tych turniejach uzyskano następujące wyniki:
I. Puchar Jacka Szwarca
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
1. Szwarc Paweł (6 pkt.)
2. Andrzej Pawłowski (5 pkt.)
3. Dariusz Domaniecki (4 pkt.)
4. Maciej Osiński (3 pkt.)
5. Piotr Ratajczak (2 pkt.)
6. Krzysztof Dybowski (1 pkt.)
II. Lucjana Wawrzyniaka
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
1. Andrzej Pawłowski (6 pkt.)
2. Andrzej Samol (5 pkt.)
3. Waldemar Łoza (4 pkt.)
4. Piotr Tyl (3 pkt.)
5. Paweł Szwarc (2 pkt.)
6. Ryszard Kapłon (1 pkt.)
III. Jana Świerzewskiego
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
1. Ryszard Kapłon (6 pkt.)
2. Andrzej Pawłowski (5 pkt.)
3. Waldemar Łoza (4 pkt.)
4. Maciej Osiński (3 pkt.)
5. Krzysztof Dybowski (2 pkt.)
6. Kazimierz Kruk (1 pkt.)
W sobotę 10 września 2005 roku na strzelnicy brackiej odbyły się turnieje strzeleckie:
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
- o godność Króla Żniwnego A.D. 2005
Zwyciężył Bartosz Kowalewicz (6 pkt.)
Czytaj więcej...
który pokonał Ryszarda Kapłona (5 pkt.)
Macieja Osińskiego (4 pkt.)
Dariusza Domanieckiego (3 pkt.)
Jacka Szwarca (2 pkt.)
i Jacka Jarczewskiego (1 pkt.)
- o tytuł Mistrza Pistoletu
Zwyciężył Tadeusz Pawłowski (6 pkt.)
Czytaj więcej...
który pokonał Ryszarda Kapłona (5 pkt.)
Pawła Szwarca (4 pkt.)
Piotra Tyla (3 pkt.)
Bartosza Kowalewicza (2 pkt.)
i Bogdana Karolczaka (1 pkt.)
- Tarcza Kadecka
Zwyciężył Maciej Osiński (6 pkt.)
Czytaj więcej...
który pokonał Bartosza Kowalewicza (5 pkt.)
Ryszarda Kapłona (4 pkt.)
Dariusza Domanieckiego (3 pkt.)
Jacka Jarczewskiego (2 pkt.)
Bogdana Karolczaka (1 pkt.)
26 sierpnia 2005 r. odbyła się narada członków Zarządu BKR "U Jasia".
Zebrani zapoznali się z treścią postanowienia, jakie wydała Prokuratura w Pile 1 sierpnia br. (treść postanowienia w zakładce [Tarcza])
Członkowie Zarządu zastanawiali się, co zrobić w stosunku do tych, którzy zachowali się nieuczciwie w stosunku do Bractwa Kurkowego, w związku z turniejem królewskim 22 maja 2005 r.
Czytaj więcej...
Zarząd uznał, że w chwili obecnej nie będzie podejmował kroków zmierzających do ukarania prowokatorów i nieuczciwych redaktorów.
Jeśli tli się w nich choć odrobina uczciwości, może sami się zreflektują i naprawią krzywdy. W przeciwnym razie, za to, co uczynili wszystkim mieszkańcom Rawicza, będą się smażyć w piekle.
W dalszej części obrad Zarząd zajął się sprawami turnieju żniwnego, zaplanowanego na 10 września 2005 r.
Czytaj więcej...
Z okazji imienin najserdeczniejsze życzenia złożono Braciom: Bogdanowi Skupinowi oraz Jackowi Szwarcowi.
W sobotę 20 sierpnia 2005 roku odbył się VI Memoriał Zmarłych Braci Kurkowych
o Puchar Wenancjusza Płóciennika
Czytaj więcej...
Przed turniejem uczestnicy zapalili znicze na grobach zmarłych ś.p. braci kurkowych.
W turnieju zwycięzcami zostali:
1. Piotr Tyl uzyskał 185 na 200 możliwych punktów (6 pkt.)
2. Maciej Osiński 184 pkt. (5 pkt.)
3. Ryszard Kapłon 183 pkt. (4 pkt.)
4. Tadeusz Pawłowski 180 pkt. (3 pkt.)
5. Dariusz Domaniecki 166 pkt. (2 pkt.)
6. Andrzej Samol 162 pkt. (1pkt.)
Czytaj więcej...
13 sierpnia 2005 r. odbył się turniej Bractwa Kurkowego o puchary Macieja Osińskiego, Ryszarda Kapłona i Bogdana Skupina.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
W poszczególnych konkurencjach uzyskano następujące wyniki:
- 14. tradycyjny turniej strzelecki o puchar Komendanta BKR
1. Tadeusz Pawłowski (6 pkt.)
2. Piotr Ratajczak (5 pkt.)
3. Eugeniusz Banaszkiewicz (4 pkt.)
4. Waldemar Łoza (3 pkt.)
5. Łukasz Łoza (2 pkt.)
6. Bartosz Kowalewicz (1 pkt.)
Czytaj więcej...
- 9. tradycyjny turniej strzelecki o puchar Macieja Osińskiego
1. Tadeusz Pawłowski (6 pkt.)
2. Andrzej Samol (5 pkt.)
3. Jacek Szwarc (4 pkt.)
4. Osiński Maciej (3 pkt.)
5. Ryszard Kapłon (2 pkt.)
6. Waldemar Łoza (1 pkt.)
Czytaj więcej...
- 3. tradycyjny turniej strzelecki o puchar Bogdana Skupina
1. Kazimerz Kruk (6 pkt.)
2. Tadeusz Pawłowski (5 pkt.)
3. Piotr Tyl (4 pkt.)
4. Bartosz Kowalewicz (3 pkt.)
5. Waldemar Łoza (2 pkt.)
6. Piotr Ratajczak (1 pkt.)
Czytaj więcej...
6 sierpnia 2005 r. odbyły się zawody strzeleckie bractw w ramach powiatu rawickiego.
Czytaj więcej...
Bracia walczyli w trzech konkurencjach strzeleckich:
Czytaj więcej...
Wyniki dwuboju powiatowego:
1. Maciej Osiński (6 pkt.)
2. Ryszard Kapłon (5 pkt.)
3. Andrzej Samol (4 pkt.)
4. Jacek Jarczewski (3 pkt.)
5. Andrzej Pawłowski (2 pkt.)
6. Piotr Ratajczak (1 pkt.)
Czytaj więcej...
W strzelaniu do tarczy wicestarosty powiatu rawickiego:
1. Jan Świerzewski (6 pkt.)
2. Andrzej Pawłowski (5 pkt.)
3. Zbigniew Koszarek KBS Jutrosin
4. Andrzej Samol (3 pkt.)
5. Ryszard Kapłon (2 pkt.)
6. Alfons Tyl (1 pkt.)
Czytaj więcej...
W strzelaniu do kura:
1. Marian Pawłowski (6 pkt.)
2. Maciej Osiński (5 pkt.)
3. Fabian Małecki KBS Jutrosin
4. Piotr Ratajczak (3 pkt.)
5. Jan Świerzewski (2 pkt.)
W sobotę 30 lipca br. odbył się II Turniej Strzelecki Pań.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Panie uczestniczyły w dwóch konkurencjach strzeleckich.
W strzelaniu do kura kolejność była następująca:
1. Magda Ratajczak
2. Małgorzata Domaniecka
3. Bożena Łapawa
4. Wioleta Wrotyńska
5. Wiesława Osińska
Czytaj więcej...
W strzelaniu punktowym kolejność była następująca:
1. Wiesława Osińska
2. Grażyna Szwarc
3. Małgorzata Domaniecka
4. Mgda Ratajczak
5. Irena Łoza
Czytaj więcej...
W niedzielę 17 lipca 2005 r. na strzelnicy w Rawiczu odbyła się
VII edycja Turnieju o Buławę Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
W turnieju o Buławę Marszałka Województwa Wielkopolskiego osiągnięto następujące wyniki:
1. Jacek Jarczewski (6 pkt.)
2. Alfons Tyl (5 pkt.)
3. Krzysztof Wrotyński (4 pkt.)
4. Dariusz Domaniecki (3 pkt.)
5. Leszek Wojciechowski (2 pkt.)
6. Feliks Ratajczak KBS Borek Wlkp.
Czytaj więcej...
W turnieju do Tarczy Starosty Powiatu Rawickiego osiągnięto następujące wyniki:
1. Jacek Jarczewski (6 pkt.)
2. Maciej Osiński (5 pkt.)
3. Krzysztof Dybowski (4 pkt.)
4. Tadeusz Pawłowski (3 pkt.)
5. Dariusz Domaniecki (2 pkt.)
6. Jan Świerzewski (1 pkt.)
Czytaj więcej...
W turnieju do Tarczy Burmistrza Gminy Rawicz osiągnięto następujące wyniki:
1. Krzysztof Wrotyński (6 pkt.)
2. Piotr Tyl (5 pkt.)
3. Tadeusz Pawłowski (4 pkt.)
4. Marek Balcerek KBS Jutrosin
5. Leszek Stoiński (2 pkt.)
6. Ryszard Kapłon (1 pkt.)
Czytaj więcej...
W turnieju do Tarczy Bractwa Kurkowego w Rawiczu osiągnięto następujące wyniki:
1. Piotr Ratajczak (6 pkt.)
2. Tadeusz Pawłowski (5 pkt.)
3. Tomasz Pawłowski (4 pkt.)
4. Bartosz Domaniecki (3 pkt.)
5. Paweł Łapawa (2 pkt.)
6. Marek Balcerek KBS Jutrosin
Czytaj więcej...
W turnieju do Tarczy Charytatywnej osiągnięto następujące wyniki:
1. Jacek Jarczewski (6 pkt.)
2. Tadeusz Pawłowski (5 pkt.)
3. Marek Balcerek KBS Jutrosin
4. Ryszard Kapłon (3 pkt.)
5. Fabian Małecki KBS Jutrosin
6. Wiesław Łapawa (1 pkt.)
Czytaj więcej...
W strzelaniu do kura osiągnięto następujące wyniki:
1. Tomasz Pawłowski (6 pkt.)
2. Waldemar Łoza (5 pkt.)
3. Leszek Stoiński (4 pkt.)
4. Piotr Tyl (3 pkt.)
5. Andrzej Pawłowski (2 pkt.)
Czytaj więcej...
W piątek 8 lipca 2005 r. odbyło się zebranie ogólne Bractwa Kurkowego w Rawiczu.
Głównym tematem były sprawy związane z najbliższymi turniejami w Rawiczu.
Wyniki uzyskane na strzelnicy BKR 11 czerwca 2005 roku:
- o Puchar Piotra Kindrasiuka (strzelanie do świecy)
1. Jacek Szwarc (6 pkt.)
2. Szczepan Karkosz (5 pkt.)
3. Domaniecki Dariusz (4 pkt.)
4. Lech Rzepecki (3 pkt.)
5. Lucjan Wawrzyniak (2 pkt.)
6. Maciej Osiński (1 pkt.)
- o Puchar Leszka Wojciechowskiego
1. Jan Mądry (6 pkt.)
2. Ryszard Kapłon (5 pkt.)
3. Piotr Tyl (4 pkt.)
4. Alfons Tyl (3 pkt.)
5. Tadeusz Pawłowski (2 pkt.)
6. Piotr Ratajczak (1 pkt.)
- w strzelaniu nocnym do zapadek
1. Dariusz Domaniecki (6 pkt.)
2. Andrzej Pawłowski (5 pkt.)
3. Bogdan Karolczak (4 pkt.)
4. Andrzej Samol (3 pkt.)
5. Maciej Osiński (2 pkt.)
6. Jan Mądry (1 pkt.)
W piątek 10 czerwca 2005 r. "U Jasia" odbyło się zebranie Zarządu rawickiego Bractwa,
na którym omówiono organizację
Turnieju Strzeleckiego o Króla Kurkowego Okręgu Leszczyńskiego
zaplanowanego na 19 czerwca br. w Rawiczu.
W zebraniu uczestniczył Piotr Tyl, obecny Król Kurkowy Okręgu, jednocześnie solenizant, któremu bracia złożyli życzenia imieninowe.
Czytaj więcej...
Podczas spotkania członkowie Zarządu dokonali uporządkowania spraw członkowskich. Zdecydowali o skreśleniu z listy jednego członka, który zalegał za kilkadziesiąt miesięcy z należnymi składkami i przyjęli w poczet jednego kandydata, który stanie się pełnoprawnym członkiem po złożeniu przysięgi na najbliższym turnieju.
Czytaj więcej...
W niedzielę 22 maja 2005 r. odbył się 15. tradycyjny turniej strzelecki o godność Króla Bractwa Kurkowego w Rawiczu.
Bracia zebrali się na Placu Wolności, skąd odbył się wymarsz z orkiestrą po Andrzeja Pawłowskiego, Króla Kurkowego 2004 r.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Król z małżonką zasiedli w dorożce, a bracia pomaszerowali przy dźwiękach orkiestry OSP "Gazomet" i w huku wybuchów petard przez rawicki rynek.
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Kolumnę poprowadził Tadeusz Pawłowski, tegoroczny Marszałek BKR.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Na strzelnicy po tradycyjnym przywitaniu strzelców nastąpiło wręczenie odznaczeń brackich.
Krzyże Rycerskie z rak Macieja Osińskiego otrzymali bracia: Andrzej Pawłowski i Andrzej Walus.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Wyniki uzyskane na strzelnicy BKR 22 maja 2005 roku
o godność Króla Bractwa Kurkowego w Rawiczu i Mistrza BKR na 2005 r.
Wyniki Turnieju Królewskiego BKR:
Król Kurkowy A.D. 2005 - Waldemar Łoza (6pkt.)
I Rycerz - Jacek Jarczewski (5pkt.)
II Rycerz - Dariusz Domaniecki (4pkt.)
I Giermek - Andrzej Samol (3pkt.)
II Giermek - Leszek Wojciechowski (2pkt.)
Wyniki turnieju mistrzowskiego BKR:
Mistrz BKR 2005 - Andrzej Samol (6pkt.)
I Wicemistrz - Tadeusz Pawłowski (5pkt.)
II Wicemistrz - Dariusz Domaniecki (4pkt.)
IV miejsce - Jerzy Pięta (3pkt.)
V miejsce - Andrzej Pawłowski (2pkt.)
VI miejsce - Jacek Jarczewski (1pkt.)
Czytaj więcej...
W sobotę 14 maja 2005 r. odbył się Turniej Ogrodników
Czytaj więcej...
o puchary
Andrzeja Samola:
1. Waldemar Łoza (6 pkt.)
2. Leszek Wojciechowski (5 pkt.)
3. Maciej Osiński (4 pkt.)
4. Tadeusz Pawłowski (3 pkt.)
5. Wiesław Łapawa (2 pkt.)
6. Szczepan Karkosz (1 pkt.)
Czytaj więcej...
Eugeniusza Banaszkiewicza:
1. Piotr Tyl (6 pkt.)
2. Dariusz Domaniecki (5 pkt.)
3. Leszek Stoiński (4 pkt.)
4. Andrzej Samol (3 pkt.)
5. Maciej Osiński (2 pkt.)
6. Andrzej Pawłowski (1 pkt.)
Czytaj więcej...
Wiesława Łapawy:
1. Andrzej Pawłowski (6 pkt.)
2. Leszek Wojciechowski (5 pkt.)
3. Eugeniusz Banaszkiewicz (4 pkt.)
4. Leszek Stoiński (3 pkt.)
5. Marcin Stoiński (2 pkt.)
6. Tadeusz Pawłowski (1 pkt.)
Czytaj więcej...
W piątek 13 maja 2005 r. na strzelnicy odbyło się zebranie Zarządu BKR, na którym:
1. omówiono przygotowania do turnieju o godność Króla Kurkowego BKR.
2. Maciej Osiński, prezes Okręgu Leszczyńskiego poinformował o uroczystościach 350-lecia obrony Jasnej Góry przed Szwedami, w których 3 maja 2005 r. brały udział delegacje bractw kurkowych.
Bractwa na Jasnej Górze:
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Mimo wsparcia, jakiego Szwedom w 2005 r. udzieliły (niekontuszowe) bractwa kurkowe, szturm na klasztor zakończył się (jak zwykle) zwycięstwem obrońców Jasnej Góry, wspartych przez pozostałe delegacje bractw (kontuszowych).
Czytaj więcej...
3. Maciej Osiński złożył informację o odbytym w Częstochowie 3 maja 2005 r. na Jasnej Górze zebraniu Zarządu Zjednoczenia KBS RP, którego głównym punktem programu było oficjalne zaprezentowane ofert, jakie złożyły bractwa starające się o organizację XVII Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych w 2012 r.
Czytaj więcej...
4. Członkowie Zarządu BKR zapoznali się z ofertami bractw ubiegających się o organizację XVII Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych w 2012 r.
5. Solenizanci: Jerzy Pięta i Waldemar Łoza na stojąco wysłuchali życzeń odśpiewanych przez zebranych.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Na strzelnicy Bractwa Kurkowego 13 maja 2005 r. odbył się turniej strzelecki Ligi Obrony Kraju.
W strzelaniu z pistoletu konkurowało 19 strzelców. Trzech uzyskało po 49 punktów (na 50 możliwych).
W dogrywce zwyciężył Andrzej Samol, który pokonał Leszka Wojciechowskiegi i Tadeusza Pawłowskiego.
Czytaj więcej...
Na strzelnicy Bractwa Kurkowego 6 maja 2005 r. z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbył turniej byłych żołnierzy zawodowych.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
W strzelaniu o Puchar Burmistrza:
I miejsce zdobył Zbigniew Korbas,
II miejsce zajął Leszek Stoiński,
II miejsce zajął Paweł Majcher.
Czytaj więcej...
W konkurencji strzelania do kura
I miejsce zajął Stanisław Kmita,
II miejsce wywalczył Zdzisław Lorek,
III miejsce zdobył Zbigniew Korbas.
Czytaj więcej...
Bractwo Kurkowe 3 maja 2005 r. uczestniczyło w uroczystościach Narodowego Święta 3-Maja.
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
W poniedziałek 2 maja 2005 roku odbyła się 8 edycja
Turnieju o Tytuł Marszałka Bractwa Kurkowego w Rawiczu
oraz tradycyjne strzelanie do kura.
W Turnieju o Tytuł Marszałka Bractwa Kurkowego w Rawiczu udział wzięło 20 strzelców:
I miejsce Tadeusz Pawłowski (6 pkt.)
II miejsce Kazimierz Kruk (5 pkt.)
III miejsce Ryszard Kapłon (4 pkt.)
IV miejsce Andrzej Samol (3 pkt.)
V miejsce Bartosz Kowalewicz (2 pkt.)
VI miejsce Piotr Tyl (1 pkt.)
Czytaj więcej...
w tradycyjnym strzelaniu do kura:
I miejsce Bartosz Kowalewicz (6 pkt.)
II miejsce Ryszard Kapłon (5 pkt.)
III miejsce Piotr Tyl (4 pkt.)
IV miejsce Wiesław Łapawa (3 pkt.)
V miejsce Kazimierz Kruk (2 pkt.)
Czytaj więcej...
Poza tym zostały przeprowadzone turnieje:
- 13 edycja Pucharu I Starszego Tadeusza Pawłowskiego:
I miejsce Maciej Osiński (6 pkt.)
II miejsce Dariusz Domaniecki (5 pkt.)
III miejsce Szczepan Karkosz (4 pkt.)
IV miejsce Alfons Tyl (3 pkt.)
V miejsce Ryszard Kapłon (2 pkt.)
VI miejsce Tadeusz Pawłowski (1 pkt.)
Czytaj więcej...
- 3 edycja Pucharu Szczepana Karkosza:
I miejsce Piotr Tyl (6 pkt.)
II miejsce Szczepan Karkosz (5 pkt.)
III miejsce Maciej Osiński (4 pkt.)
IV miejsce Waldemar Łoza (3 pkt.)
V miejsce Waldemar Łańczak (2 pkt.)
V miejsce Kazimierz Kruk (2 pkt.)
Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
W sobotę 16 kwietnia 2005 roku odbyła się inauguracja sezonu strzeleckiego
Bractwa Kurkowego Rawicz - 2005, w której uczestniczyło 26 braci.
Czytaj więcej...
16 kwietnia 2005 roku na strzelnicy przeprowadzone zostały następujące konkurencje:
1. TURNIEJ INAUGURACYJNY DO TARCZY ODWROTNEJ
1. Fabian Małecki KBS Jutrosin
2. Eugeniusz Banaszkiewicz (5 pkt.)
3. Lucjan Wawrzyniak (4 pkt.)
4. Kazimierz Kruk (3 pkt.)
5. Bartosz Kowalewicz (2 pkt.)
6. Piotr Ratajczak (1 pkt.)
Czytaj więcej...
2. TURNIEJ STRZELECKI DO TARCZY JUBILEUSZOWEJ (14 edycja)
1. Piotr Ratajczak (6 pkt.)
2. Norbert Rado (5 pkt.)
3. Jan Zajkowski KBS Grudziądz
4. Tadeusz Pawłowski (3 pkt.)
5. Fabian Małecki KBS Jutrosin
6. Jan Mądry (1 pkt.)
Czytaj więcej...
3. TURNIEJ O PUCHAR DARIUSZA DOMANIECKIEGO (2 edycja)
1. Szczepan Karkosz (6 pkt.)
2. Piotr Tyl (5 pkt.)
3. Wiesław Łapawa (4 pkt.)
4. Maciej Osiński (3 pkt.)
5. Alfons Tyl (2 pkt.)
6. Bogdan Karolczak (1 pkt.)
Czytaj więcej...
4. TURNIEJ DO ZAPADEK O PUCHAR BOGDANA KAROLCZAKA (5 edycja)
1. Bartosz Kowalewicz (6 pkt.)
2. Kazimierz Kruk (5 pkt.)
3. Szczepan Karkosz (4 pkt.)
4. Jan Zajkowski KBS Grudziądz
5. Ryszard Kapłon (2 pkt.)
6. Maciej Osiński (1 pkt.)
Czytaj więcej...
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Czytaj więcej...
W piątek 1 kwietnia 2005 r. w wieku 82 lat zmarł Brat Stanisław Ratajczak.
Pogrzeb Śp. Stanisława odbył się 4 kwietnia 2005 r. na cmentarzu parafialnym w Rawiczu o godz. 1500.
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
W piątek 18 marca 2005 roku w Strzelnicy z udziałem 46 braci odbyło się XIV Walne Zebranie Bractwa Kurkowego w Rawiczu.
Czytaj więcej...
Na strzelnicy bracia rozegrali turniej z pistoletu do tarczy okolicznościowej.
I miejsce - Kazimierz Kruk (6 pkt.)
II - Marcin Stoiński (5 pkt.)
III - Dariusz Domaniecki (4 pkt.)
IV - Maciej Osiński (3 pkt.)
V - Piotr Tyl (2 pkt.)
VI - Paweł Szwarc (1 pkt.)
Czytaj więcej...
W turnieju do tarczy okolicznościowej strzały z pistoletu oddało 34 braci.
Czytaj więcej...
W poczet członków stowarzyszenia wstąpili do Młodzieżowej Drużyny Strzeleckiej: Alicja Szwarc i Bortosz Domaniecki,
a do BKR - Marcin Stoiński.
Czytaj więcej...
Maciej Osiński, prezes Okręgu Leszczyńskiego wręczył dziesięć odznaczeń Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.
Krzyżem Komandorskim z Mieczami Orderu Zasługi ZKBS RP odznaczony został Ryszard Kapłon,
Krzyże Oficerskie otrzymali: Dariusz Domaniecki, Sylwester Dulat,Marek Gottschling, Andrzej Samol, Wincenty Jarczewski,
Krzyże Rycerskie: Jerzy Łacinik, Piotr Tyl, Szczepan Karkosz, Stefan Skrzypek, Andrzej Pawłowski, Andrzej Walus.
Czytaj więcej...
Zarząd BKR za działalność w Bractwie wyróżnił Złotymi Medalami za Zasługi Dla Bractwa Kurkowego w Rawiczu następujących braci:
Marka Koima, Wiesława Łapawę, Zygmunta Pudliszaka.
Czytaj więcej...
Zebrani jednogłośnie skwitowali działalność finansową Zarządu i Skarbnika w 2004 roku.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Sprawozdanie z działalności BKR w 2004 roku do pobrania: "Rawicki Kur" Nr 19/2005
(wersja do obejrzenia na ekranie - 590 KB)
25 lutego 2005 r. zebrał się "U Jasia" Zarząd BKR.
Członkowie Zarządu zapoznali się z przygotowaniami do walnego zebrania, które odbędzie się 18 marca 2005 r.
Solenizantom Ryszardowi i Janowi bracia złożyli życzenia imieninowe.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Zarząd zaakceptował przygotowany wniosek do Zjednoczenia KBS RP o przyznanie Rawiczowi organizacji XVII Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych w 2012 roku.
Czytaj więcej...
21 stycznia 2005 r. zebrał się "U Jasia" Zarząd BKR.
W czasie spotkania omówiono sprawy związane z remontem i przygotowaniem strzelnicy do sezonu strzeleckiego.
Czytaj więcej...
Bracia złożyli życzenia solenizantom,
Czytaj więcej...
a Szczepan Karkosz i Maciej Osiński przygotowali imieninowy poczęstunek.
Czytaj więcej... Czytaj więcej...
16 stycznia 2005 roku w Strzelnicy Bractwa Kurkowego w Rawiczu odbył się XII Turniej o Przechodnią Buławę Burmistrza w 85. rocznicę powrotu Rawicza do Polski.
Czytaj więcej...
I miejsce - Maciej Osiński (6 pkt.)
II- Piotr Tyl (5 pkt.)
III - Piotr Ratajczak (4 pkt.)
IV - Dariusz Domaniecki (3 pkt.)
V - Jacek Szwarc (2 pkt.)
VI - Waldemar Łoza (1 pkt.)
Czytaj więcej...
Terminarz imprez Bractwa Kurkowego w Rawiczu w 2005 roku
Czytaj więcej...


Zdjęcia z imprez  i uroczystości Bractwa Kurkowego w Rawiczu, jakie się odbyły w 2005 r.:

Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej...